INNERCYCLES

Hello World!

Button

Innercycles

Ahmet Said Kaplan & Hazal Döleneken & Balkan Karışman

Ahmet Said Kaplan and Hazal Döleneken, who question the real world and virtual reality perceptions and the relation between human being and machine; interactive placement ‘Innercycles’ is about the connection between cyclability of a living, self-generating machine system and human interaction. The intersection of machine and human cycles are regenerated in the space.

This installation designed for wagon in Haydarpaşa train station and inspired by the interplay between the mobility of the train and human being’s movement.

Innercycles

Gerçek ve sanal gerçek mekan algılarını, insan ve makinanın arasındaki ilişkiyi sorgulayan Ahmet Said Kaplan ve Hazal Döleneken; interaktif yerleştirme ‘Innercycles’ ile beraber kendi kendini var eden yaşayan bir makina sisteminin döngüselliği ile insan etkileşimi arasındaki bağlantıyı konu alıyor. Makinanın ve insanın döngülerinin kesişme noktaları, mekanda yeniden oluşuyor. Haydarpaşa vagonu için tasarlanmış bu enstalasyon; trenin – makinanın- hareketliliğinin insanın hareketini sağlaması ve insanın makinayı var etmesi arasındaki ilişkiden ilham alıyor.

DECOL

ISTANBUL: 19 Mayıs Mh. Yıldız Sk. STFA Blokları No:19 Kadıköy
+90 216 380 06 89

DUBAI: Silicon Oasis, Dubai, UAE
- Edmosh Studio -
+971 52 972 1041

BERLIN: Lohmühlenstraße 65, 12435 Berlin
- 3dots -
+49 176 811 08 470

Contact Us
info@decol.tv

© Copyright 2023 DECOL. All Rights Reserved.